Bebeğin Ağzından Tükürük Gelmesi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeğin Ağzından Tükürük Gelmesi

Bebeğin ağzından tükürük gelmesi, birçok sebebe bağlı olabileceği gibi genellikle bebeğin büyümeye başladığının göstergesidir. Bebeğin yetişkin bir insan gibi gelişmiş olmaması sebebiyle gelişme gösterdikçe bebeğin ağzından tükürük gelmesi durumu söz konusu olur.

Bebek 3-4 aylıkken tükürüğü akmaya başlar. Tükürük bezlerinin gelişmesi sonucunda da bebeğin ağzından tükürük gelmektedir. Doğduğu ilk yıllardabağışıklık sisteminin gelişmemiş olması ve zamanla gelişme göstermesi sonucunda bebeğin ağzından normalden daha fazla tükürük gelmesine sebep olur. Bu durum bebeğin sindirim sisteminin gelişmesinin genel bir sonucudur. Bebek ağız içi sindirim sisteminin çalışmaya başlaması sonucu tükürük akıtmaya başlar ağızda tutamadığı veya yutamadığı için bu salgı dışarı akar. Bebek 3-4 aylık aylıkken ortaya çıkan ağızdan tükürük gelmesi durumu çoğu zaman diş çıkarmanın belirtisi olarak düşünülse de bu dönem dişle herhangi bir ilişkisi yoktur.

En bilinen sebep olan diş çıkarma döneminde de bebeğin ağzından tükürük gelmesi miktarı yoğunlaşmaktadır. Diş çıkarma dönemi genellikle 5-6 aylıkken başlar. Diş çıkarma süreci bebek için oldukça ağrılı bir süreçtir ve ağrıyla beraber tükürük salgısı artmakta ve bebeğin ağzından tükürük gelmesi durumu artmaktadır. Diş çıkarmaya bağlı tükürük salgısı 2 yaşına kadar devam edebilmektedir. 6 aylıkken tükürüğünü yutmayı öğrenmesine rağmen diş çıkarma esnasında tükürüğün yoğunlaşması yine bebeğin ağzından tükürük gelmesine sebep olmaktadır.

Genel olarak bilinen sebeplerin dışında da bebek fazla miktarda tükürük salgılayabilir. Bu sebepler ise;
  • Midede asit oluşumu; bazı bebeklerde reflü (Mide kapakçığının tam oluşmaması) olabilmektedir bu durumda bebeğin ağzından tükürük gelmesi normalden fazla olabilir.
  • Hazmetme sorunu; bebeklerin yediklerini hazmedememeleri sonucunda fazla tükürük salgısı olabilir bu durum ülser başlangıcının habercisi olabilir.
  • Bağırsak paraziti; bebeğin bağırsağında parazit bulunması bebeğin ağzından tükürük gelmesini artırabilir.
  • Tükürük bezlerinde iltihap olması; bu durum bebekler için riskli bir durumdur mutlaka vakit kaybedilmeden doktora götürülmelidir.
  • Beyinde oluşan herhangi bir sıkıntı sonucu çene kaslarının gerektiği gibi çalışmaması ve tükürüğün yutulmaması sonucu bebeğin ağzından tükürük gelmesine sebep olabilir.
Ağızdan tükürük gelmesi her bebekte görülürama tükürüğün yoğunluğu her bebekte aynı olmaz. Bebekteki tükürük yoğunluğunun azaltılması için ağız bakımının dikkatli yapılması gerekmektedir. Bebeğin diş çıkarma veya ihtiyaçlarını giderme amacıyla kullandığı malzemeler temiz tutulmalı fakat kimyasal temizleyiciler yoğun miktarda kullanılmamalıdır. Bebeğin kimyasal maddelere ilişkin alerjik reaksiyon göstermesi de ağızdan tükürük gelmesine sebep olabilmektedir.

Normal süreç dışında herhangi bir durumdan şüphe ediliyorsa ve 2 yaşını geçmesine rağmen bebeğin ağzından tükürük gelmesi devam ediyorsa doktora gidilmelidir.

Bebeğin Ağzından Tükürük Gelmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tükürük Nasıl Salgılanır?

Tükürük Nasıl Salgılanır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tükürük Asit Mi Baz mı?

Tükürük Asit Mi Baz mı?

Tükürük Bezi Tümörleri Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük Bezi Tümörleri Belirtileri ve Tedavisi

Aids Tükürük ile Bulaşır mı?

Aids Tükürük ile Bulaşır mı?

Tükürük Bezi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tükürük Bezi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tükürük Bezi Şişmesi Doğal Tedavi

Tükürük Bezi Şişmesi Doğal Tedavi

Güncel

Tükürük Enzimi ve Yapısı

Tükürük Enzimi ve Yapısı