Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
19 Temmuz 2024

Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı

Dil altı tükürük bezi iltihabı, tükürük bezlerinin enfeksiyon sonucu iltihaplanması durumudur. Tükürük bezleri, yediğimiz yemeklerin sindirilmesine yardımcı olan tükürük sıvısını salgılar. Bu bezler aynı zamanda ağız içerisindeki bakterilerin dengelenmesine ve dişlerin çürümesini önlemeye katkı sağlar. Dil altı tükürük bezi iltihabı, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Ancak, bu durum genellikle kolayca tedavi edilebilir.

Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri

Dil altı tükürük bezi iltihabının belirtileri, enfeksiyonun kronik olup olmamasına ve ne kadar sürede geliştiğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak, genellikle aşağıdaki belirtiler gözlemlenir:
  • Yemek yeme esnasında, çiğnerken veya yutkunurken zorluk çekme
  • Hafif ateş ve halsizlik
  • Yüzde, çenede veya kulak altında şişlik
  • Yemeklerin tadını alamama
  • İltihaplanmanın olduğu bölgede kızarıklık

Dil Altı Tükürük Bezi İltihabı Tedavisi

Dil altı tükürük bezi iltihabının tedavisinde en önemli etken, kişinin bol miktarda sıvı tüketmesidir. Tükürük bezi iltihaplanmalarında genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunun yanında, bol miktarda sıvı tüketimi ile iltihaplanmanın geçmesine yardımcı olunur. Tükürük bezlerinin açılmasına yardımcı olmak amacıyla tuzlu su ile gargara yapmak hastalığın tedavisine katkı sağlar. Ayrıca, tükürük salgısını artırarak tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olması açısından bol bol limon tüketimi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra, iltihaplanmanın sebep olduğu rahatsızlıkları hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. İlaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda cerrahi müdahale uygulanarak iltihap boşaltılır. Kronik tükürük bezi iltihaplanmalarında ise ilaç tedavisine yanıt alınmadığı durumlarda tükürük bezlerinin alınması söz konusu olabilir.

Ekstra Bilgiler

Dil altı tükürük bezi iltihabının önlenmesi için ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi önemlidir. Düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile ağız hijyenine özen gösterilmelidir. Ayrıca, yeterli su tüketimi tükürük üretimini artırarak tükürük bezlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tükürükten Kan Gelmesi Nedenleri?

Tükürükten Kan Gelmesi Nedenleri?

Tükürük Bezi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tükürük Bezi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ağızda Tükürük Birikmesi Nedenleri?

Ağızda Tükürük Birikmesi Nedenleri?

Tükürük Bezinde Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük Bezinde Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Tükürük Artıran Yiyecekler Nelerdir?