Tükürük Bezinde Kitle Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Tükürük Bezinde Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük bezinin salgıladığı tükürük salgısı sayesinde yiyeceklerin sindirimi kolaylaşır. Ağızda başlayan sindirim tükürük salgısının da yardımıyla kolayca sindirilerek midenin dinlenmesi sağlanır. Hazımsızlık probleminin bir nevi önüne geçilmiş olur. Ayrıca tükürük salgısı ağızdaki bakterileri dengelerken dişlerin çürümesini de önler. Tükürük bezleri kulak ve çene bölgesinde bulunmaktadır. Tükürük bezi yemek yerken ve normal zamanlarda tükürük salgılayarak yaşamımızı ve konuşmamızı kolaylaştırır. Fakat bazı durumlarda yaşa da bağlı olarak tükürük bezinde kitleler meydana gelebilmektedir.

Tükürük Bezinde Kitle Neden Olur?

Tükürük bezinde kitle oluşumu genellikle çene altındaki tükürük bezlerinde meydana gelmektedir. Bunun sebepleri arasında ağız içine gelen boşaltım kanalının kıvrımlı olması ve aşağıdan yukarı doğru yani yer çekimine zıt yönde olması olarak görülür. Bu nedenin dışında tükürük oluşumundaki azalma ve tükürüğün asidindeki düşme oranı yani pH değerinin azalması da tükürük bezinde kitle oluşumuna sebep olur.

Tükürük Bezinde Kitle Belirtileri

Tükürük bezinde kitle oluştuğunda tıkanıklık durumuna, taşın yerine, bez dokusuna ve tükürük salgısının hız durumuna göre şikayetler değişmektedir. Tükürük bezinde kitle oluşan hastaların genellikle yakındığı sebep tükürük bezlerinin bulunduğu bölgelerde meydana gelen şişmedir. Tükürük bezleri dil altında, her iki kulağın önünde ve çene altında bulunmaktadır. Bu bölgelerde meydana gelen şişmeler tükürük salgısını artıran limon gibi yiyeceklerin yenmesiyle tükürük bezi uyarılır ve şikayetler ortaya çıkar.

Tükürük Bezinde Kitle Tanısı

Tükürük bezi kanalında tam olarak tıkanma olmamışsa oluşan şişlik birkaç saat içinde geçer. Tükürük bezinde kitle tanısı hastanın şikayetlerine, muayene sonuçlarına ve radyolojik incelemelere göre konur. Tükürük bezinde kitle çene altı tükürük bezinin ağıza açıldığı kanala yaklaşmışsa doktor muayenesiyle anlaşılabilir.

Tükürük Bezinde Kitle Tedavisi

Tükürük bezinde kitle tedavisi, kitlenin boyutuna, yerine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişir. Tedavi yöntemleri şunları içerebilir:
  • Antibiyotik Tedavisi: Eğer kitle enfeksiyona bağlı olarak oluşmuşsa, antibiyotik tedavisi uygulanabilir.
  • Ameliyat: Büyük ve rahatsızlık veren kitleler cerrahi müdahale ile çıkarılabilir.
  • Radyoterapi: Özellikle kötü huylu kitlelerde radyoterapi uygulanabilir.
  • Evde Bakım: Küçük ve zararsız kitleler için sıcak kompres ve bol su içmek gibi evde uygulanabilecek yöntemler önerilebilir.
Ekstra Bilgiler

Tükürük bezinde kitle oluşumunu önlemek için bazı önlemler almak mümkündür. Bunlar arasında düzenli ağız hijyenine dikkat etmek, bol su içmek ve tükürük salgısını artıran yiyeceklerden kaçınmak yer alır. Ayrıca, düzenli doktor kontrolleri de erken teşhis ve tedavi açısından önemlidir.

Tükürük bezinde kitle belirtileri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için bir sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir. Unutmayın, erken teşhis ve tedavi her zaman daha iyi sonuçlar verir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hind

12 Temmuz 2024 Cuma

Yemek yerken çene altında şişlik hissetmeye başladım, bu durum tükürük bezinde kitle oluşumuna işaret ediyor olabilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hind, çene altında hissettiğiniz şişlik tükürük bezlerinde bir sorun olabileceğine iŞŸaret edebilir, ancak bu durumun kesin nedenini öğrenmek için bir doktora başvurmanız önemlidir. Tükürük bezlerinde enfeksiyon, taş oluşumu veya nadiren kitleler bu tür şişliklere sebep olabilir. En sağlıklı ve doğru bilgi için uzman bir hekime danışmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yapışkan Tükürük Neden Olur?

Yapışkan Tükürük Neden Olur?

Güncel

Aids Tükürük ile Bulaşır mı?

Aids Tükürük ile Bulaşır mı?