Tükürük Asit Mi Baz mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tükürük Asit Mi Baz mı?

Tükürük asit mi baz mı, tükürük içeriğinin çoğu sudan meydana gelmektedir. Suyun dışında sodyum klorür, bikarbonat, kalsiyum, albümin, potasyum, immün globulin A (IgA), glokoprotein yapısındaki müsin, bazı enzimler, elektrolitler, ptiyalin yani tükürük amilazı gibi maddeler içerir. Bu maddelerin her biri tükürük işlevleri bakımından önemlidir. Bildiğimiz gibi tükürük salgısı sindirimde önemli bir rol oynamaktadır. Sindirimin başlamasını sağlayan sıvı tükürük salgısıdır. Dolayısıyla tükürük asit mi baz mı bunu merak edenler için makalemizde bazı bilgilere yer vereceğiz.


Tükürük asit mi baz mı, işlevleri nelerdir?


Tükürük dediğimiz salgı insan ve hayvanlarda ağızda üretilir. Bir günde ağız içinde üretilen tükürük miktarı ortalama olarak 1500 ml kadardır. Tükürük üretiminden dil altında bulunan tükürük bezleri sorumludur. İçeriğinde bulunan ptiyalin yani tükürük amilazı nişasta sindiriminde etkin bir görev üstlenir. Nişastanın kimyasal olarak parçalanmasını sağlayan enzimler barındıran tükürük salgısı ağızda diş çürümesinin önlenmesinde faydalı olur.

Tükürük asit mi baz mı, tükürük Ph değeri normal olarak ortalama 7'dir. Yani Ph değeri nötre daha yakındır. Kalsiyumla doymuş bir salgı olduğu için, tükürük teması olan dişlerde kalsiyum kaybı olmaz. Bunun yanında tükürük Ph değeri asit tarafa kaydığı zamanda, kalsiyum açısından doymuşluğu da azalır. Bu etkiyle dişlerde kalsiyum kaybı da oluşabilir. Yani tükürük asit mi baz mı diye merak edenler bunun tükürük Ph değerine bağlı olduğunu bilmelidir. Bu ayarlamalarda yani tükürük salgısının kontrolü sinirsel olarak yapılır. Tükürük salgısını denetleyen otonom sinir sistemidir. Ph değeri aside kayabilir ya da baz tarafa da kayabilir.

Ağız içinin nemli kalmasını sağlayan tükürük, besinlerdeki moleküllerin çözünmesini sağlayarak moleküllerin tat alma organcıklarına kadar gitmesine yardımcı olur. Besinlerin ağız içinde kayganlaşması için müsin içerir. Besinleri yutmayı da kolay hale getirir. Dudak ve dil hareketlerini serbest hale getirir ve konuşmanın kolaylaşmasını sağlar. Ağız içinin ve dişlerin yıkanmasını sağlar ve hijyen konusunda yardımcı olur. Tartar oluşumuna mâni olur. Ağızda kalmış olan besin artıkların temizlenmesini sağlar. Ayrıca yağ ve su gibi özgül ağırlıkları farklı olan maddelerin ayrışmasına engel olur. Bu etkisi hazmın kolaylaşmasını sağlar.

Tükürük Asit Mi Baz Mı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sürekli Tükürük Gelmesi Nedenleri

Sürekli Tükürük Gelmesi Nedenleri

Tükürük Bezi Ameliyatı Sonrası

Tükürük Bezi Ameliyatı Sonrası

Tükürük Bezi Taşı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tükürük Bezi Taşı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tükürük Orucu Bozar mı?

Tükürük Orucu Bozar mı?

Tükürük Nasıl Salgılanır?

Tükürük Nasıl Salgılanır?

Güncel

Tükürük Ph Değeri?

Tükürük Ph Değeri?

Güncel

Yemek Yerken Tükürük Bezi Şişmesi

Yemek Yerken Tükürük Bezi Şişmesi

Güncel

Ağız İçi Tükürük Bezleri

Ağız İçi Tükürük Bezleri