Tükürük Orucu Bozar mı?
15 Temmuz 2024

Tükürük Orucu Bozar mı?

Tükürük Orucu Bozar Mı

Dinimizin gereklerini yerine getirmede en önemli şartlardan biri olan oruç, Allah'a samimi bir niyet ile niyet bildirildikten sonra tan yerinin ağarmasından itibaren akşam güneş batıncaya kadar yeme içme eyleminde bulunmamaktır. Ancak, sadece bir şey yememek ve içmemek orucu geçerli kılmak için yeterli midir? Özellikle her yıl oruç ayı olan Ramazan'ın başlaması ile orucu bozan konular hakkında pek çok yorum yapılmaktadır. Bazıları kafa karışıklığı yaratırken, bazıları da muallakta kalmaktadır. "Tükürük orucu bozar mı?" sorusu da bu sorulardan bir tanesidir.

Tükürük Orucu Bozar Mı?

İradeyi terbiye eden ve nefsi güçlendiren oruç, sabahtan akşama kadar sadece midenin boş kalması değil, aynı zamanda Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için iyi huy ve güzel ahlak edinmek amacıyla tüm Müslümanların yerine getirmesi gereken bir görevdir.

"Tükürük orucu bozar mı?" sorusu birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Tükürük, tükürük bezleri tarafından insanın ağzında üretilen bir sıvıdır. Tükürüğün çoğunluğu ağız suyu oluşturmaktadır. Normal bir insanın bir gün içerisinde tükürük olarak salgıladığı su miktarı 1-1.5 litre civarındadır. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Tükürük, vücuttaki asit-baz dengesini sabitleyerek hastalık ve mikropların zararlarını engeller. Ağız ve dilde bulunan bakteriler tükürük sayesinde çözünerek vücuttan atılırlar. Ağızdaki tükürük yutularak mideye gönderildikten sonra mide ve bağırsakta bulunan tahriş edici maddeleri ve toksinleri sulandırarak ve midedeki asit oranını düşürerek sindirime yardımcı olur.

Tükürüğün Oruca Etkisi

Tükürüğün oruçla ilişkisine gelince, sağlık açısından bu kadar önemli ve faydalı bir ağız salgısını engellemek ve ortadan kaldırmak mümkün değildir. Dolayısıyla, oruç tuttuğumuzda da vücut fonksiyonlarımızın normal olarak devam etmesi gerekiyor.

Tükürüğün orucu bozacağına dair yanlış bilgiler, oruçla ilgili yetersiz bilgilerden kaynaklanmaktadır. Normal şartlar altında, elbette ki oruç tutarken tükürüğümüzü yutmaya devam edeceğiz. Bu durumu engellemek imkânsızdır. Belirttiğimiz şartlar dahilinde, "Tükürük orucu bozar mı?" sorusunun cevabı, elbette ki tükürüğün orucu bozmayacağı yönündedir.

İnce Denge

Fakat bu noktadaki ince denge şudur: Bazı kişiler oruçlu iken susuzluklarını gidermek amacı ile tükürük salgısını ağızlarının içinde biriktirerek sanki su niyetine bir anda yutarlar. Bu durum oruç tutulurken yapılmaması gereken bir şeydir. Böyle bir durum iyi niyet içermediği ve bilinçli bir şekilde susuzluk ihtiyacını giderme niyetine yönelik olduğundan, bu şekilde yapıldığında oruç tutan kişiye mekruh olur. Yapılması kesinlikle doğru değildir. Normal şartlarda yutulan tükürük orucu bozmaz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Berrin

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Oruç tutarken ağızdaki tükürüğü yutmak gerçekten orucu bozar mı? Bu konuda çok farklı yorumlar duydum ve kafam karıştı. Özellikle susuzluğumu gidermek için tükürük biriktirip yutmanın doğru olmadığını anlıyorum ama normal şartlarda bu doğal sürecin orucu bozmadığı kesin mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Berrin Hanım,

Oruç tutarken ağızdaki doğal tükürüğü yutmak orucu bozmaz. Bu, normal bir süreçtir ve orucun bozulmasına sebep olmaz. Ancak, tükürüğü biriktirip yutmak gibi bilinçli bir eylem orucun amacına uygun olmayabilir ve bu durum farklı yorumlara neden olabilir. Genel İslami kurallara göre, doğal olarak oluşan tükürüğü yutmak orucu bozmaz ve bu konuda endişelenmenize gerek yok. Yine de, bu tür detaylı konularda kişisel olarak güvendiğiniz bir din adamına veya yetkili bir kaynağa danışmanızda fayda var.

Selamlar,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tükürük Bezi Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tükürük Bezi Kisti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tükürük Bezi Enfeksiyonu

Tükürük Bezi Enfeksiyonu

Aids Tükürük ile Bulaşır mı?

Aids Tükürük ile Bulaşır mı?

Tükürük Bezi Taşı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tükürük Bezi Taşı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yapışkan Tükürük Neden Olur?

Yapışkan Tükürük Neden Olur?

Tükürük Nasıl Salgılanır?

Tükürük Nasıl Salgılanır?

Dudakta Tükürük Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Dudakta Tükürük Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük Orucu Bozar mı?

Tükürük Orucu Bozar mı?

Tükürük Bezi Biyopsisi

Tükürük Bezi Biyopsisi

Bebeğin Ağzından Tükürük Gelmesi

Bebeğin Ağzından Tükürük Gelmesi

Tükürük Bezleri Anatomisi Nasıldır?

Tükürük Bezleri Anatomisi Nasıldır?