Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabı

Bebeklerde tükürük bezi iltihabı, oldukça sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Özellikle de bebeklerde bu rahatsızlık kabakulak olarak ortaya çıkar. Bebeklerde tükürük bezi iltihabının tıbbi adı sialadenitis'dir. Bu durum, bebeklerin kulakaltı ile çene altındaki bakteriyel enfeksiyonlar sonucunda meydana gelir. Boğazda bulunan tüm tükürük bezleri, ağız içerisindeki çeşitli bölgelere açılan kanallar aracılığıyla tükürüğü dışarı atarlar. İnsan vücudunda yaklaşık 400-500 küçük tükürük bezinin yanı sıra üç büyük tükürük bezi bulunur.

Sublingual Bezler

Sublingual bezler, iki adet olup dilin hemen alt bölgesinde ağız tabanında yer alır.

Parotis Bezi

Parotis bezleri, kulakların hemen ön bölgesinde çenenin üstünde, iki yanakta iki adet bulunur. Parotis bezleri, kabakulak ya da parotit olarak da adlandırılır.

Submandibuler Bezler

Submandibuler bezler, çenenin her iki tarafında da iki tane bulunur.

Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabı Nasıl Oluşur?

Bebeklerde tükürük bezi iltihabının en büyük sebebi enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar geçse bile tekrardan oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle de kabakulak rahatsızlığı geçse bile tekrardan oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Bebeklerde çok sık rastlanılan kabakulak virüsü, tükürük bezi iltihabının en büyük nedenidir. Bu virüs yüzünden tükürük bezlerinde iltihaplanma oldukça sık görülür. Kabakulak rahatsızlığı bebeklerde olduğu gibi yetişkinlerde de sık görülen bir rahatsızlıktır. Kabakulak rahatsızlığına yakalanmamak için mutlaka kabakulak aşısı yaptırmak gerekir. Kabakulak aşısı yaptırmak, vücudunuzu enfeksiyonlara karşı korur.

Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri Nelerdir?

  • Ağızda kuruluk
  • Çene altı ve kulak ön kısmında şişlik
  • Yüksek ateş
  • Boyun ile yüzde kızarıklık
  • Ağız açarken zorlanma
  • Bebeklerin mama yerken zorluk çekmesi

Bebeklerde Tükürük Bezi İltihabı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cerrahi Müdahale

Eğer tükürük bezlerinde oluşan iltihap ilaç tedavisi ile geçmemişse cerrahi müdahale yapılarak tükürük bezinde oluşan irinli bölge yerinden çıkartılır. Eğer tükürük bezlerinde oluşan iltihap kendini tekrarlıyorsa, tükürük bezi cerrahi müdahale ile alınır.

Kabakulak Tedavisi

Hasta bebeğinize bol bol sıvı verin. Kulak alt kısmında oluşan şişliklerin üstüne sıcak kompres yapın. Hasta bebeğinizi kollarınıza alarak uyutun.

Kanal Tıkanıklığının Açılması

Bebeğinize bol bol sıvı verin. Tıkanan tükürük bezlerinin açılması için doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanın. Doktorunuz, tükürük kanallarını açmak için mukus yoğunluğunu azaltan mukolitik ilaçlar tavsiye edecektir.

Ek Bilgiler

Tükürük bezi iltihabı tedavisinde erken tanı ve müdahale önemlidir. Bebeklerde bu tür rahatsızlıkların dikkate alınmaması durumunda ilerleyen süreçlerde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bebeklerde tükürük bezi iltihabı belirtilerini fark ettiğinizde derhal bir sağlık profesyoneline başvurmanız gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ağız İçi Tükürük Bezleri

Ağız İçi Tükürük Bezleri

Tükürük Asit Mi Baz mı?

Tükürük Asit Mi Baz mı?

Haber Bülteni